تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

به بهانه 15 و 16 مهرماه روز ملی بتن

  بی‌شک همه فعالان صنعت ساختمان، چه آنان که به‌صورت دانشگاهی با اصول ساخت‌وساز آشنا شده‌اند و چه آنان که به‌طور تجربی و تشکیل کمیته تخصصی بتن در لرستانسنتی در این صنعت فعال هستند بتن را خوب می‌شناسند. همه می‌دانند که این ماده شگرف چگونه پس از سخت شدن و کسب مقاومت خانه و کاشانه ما را در برابر تهدیدات مختلف حفظ می‌کند و البته همه ما انتظارات زیادی هم از عملکرد آن داریم!
  همه ما چشم‌انتظار نقش فعال این پدیده پویا در مواقع بحرانی هستیم و امیدواریم آنچه ساخته‌ایم برای ما مأمنی باشد که در لحظات سخت، نقش جان‌پناه را به‌خوبی ایفا کند.
  ولی باکمال تأسف باید گفت درصد کمی از این خیل عظیم افراد درگیر با این پدیده زنده (بتن) به درک صحیح رفتار آن نائل آمده‌اند!
  تقریباً همه فعالان امروز صنعت ساختمان باعجله‌ای مثال‌زدنی سعی در پیش بردن پروژه و اتمام آن قبل از زمان موعود دارند و تقریباً همه این فعالان عزیز سعی دارند پروژه با کمترین هزینه و البته نه با نقص فنی، به اتمام برسد.
  در این میان بی‌توجهی به بتن گاه باعث از دست رفتن برخی امتیازات ما برای ساختن لرستان ایمن در برابر زلزله می‌شود.
  شعار «پیش به‌سوی ساخت لرستان ایمن در برابر زلزله» را ازآنجا آغاز کردم که مشاهده می‌شد اغلب، ضعف ساختمان‌های شهری ما، کیفیت بتن فونداسیون و اسکلت، به علت بی‌توجهی یا کم توجهی در مرحله تولید، انتقال، استقرار و عمل‌آوری بتن مصرفی آن است.
  ضعف‌هایی که عمدتاً به دلیل آموزش غلط در بین بتن کاران مشهودتر است. از دست بردن و برهم زدن طرح اختلاط بتن در فواصل حمل به دلیل افت احتمالی اسلامپ و افزودن آب اضافی توسط برخی رانندگان آموزش ندیده گرفته تا عدم وجود آزمایشگاه‌های فنی بتن در بچینگ‌ها یا عدم عمل‌آوری و استقرار ناصحیح بتن همه و همه دست‌به‌دست هم خواهند داد تا گرچه لرستان یکی از بهترین مصالح کوهی دنیا را در خود جای‌ داده است ولیکن اغلب ساختمان‌ها به دلیل ایرادات فنی و بی‌توجهی در چهار مرحله فوق، برای پناه گرفتن به هنگام زلزله مورد اطمینان نباشند!
  خوشبختانه با تلاش مضاعف و همدلی و هم‌زبانی بین دستگاه‌های مرتبط و کمک به تشکیل کمیته تخصصی بتن استان در سال جاری، فصل جدیدی در تاریخ امور عمرانی لرستان آغاز شد. این نگاه دقیقاً منطبق با حساسیت‌های ویژه‌ای است که در سطح ملی باعث شد در تقویم کشور روزی را به نام این پدیده پویا، زنده و اثربخش یعنی بتن نام‌گذاری نمایند و هرسال نیز طی مراسمی آخرین دستاوردها و طرح‌های برتر بتنی کشور در این روز معرفی و تقدیر شوند.
  در استان ما نیز قطعاً با مصوبات این کمیته و پایش منظم آن بر پروژه‌های عمرانی استان علی‌الخصوص پروژه‌های ملی و کشوری، سهم لرستان در پاسداشت سرمایه‌های ملی بیشتر خواهد شد و صدالبته نگاه موشکافانه این کمیته بر روند ساخت‌وسازهای شهری و بررسی علي‌رضا مقسميعملکرد مجریان، پیمانکاران، مهندسین ناظر، شهرداری‌ها و همه دست‌اندرکاران امور عمرانی شهرهای استان به همراه ارائه گزارشات منظم، نقش بسزایی در جلوگیری از تخلفات احتمالی برخی افراد ناآشنا با استانداردهای جهانی ساخت‌وسازهای ایمن بتنی، ایفا خواهد نمود.

  علیرضا مقسمی/ دبیر علمی کمیته تخصصی بتن لرستان

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 14 مهر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : لرستان ,کمیته ,استان ,دلیل ,عمرانی ,ایمن ,امور عمرانی ,کمیته تخصصی ,لرستان ایمن ,
  به بهانه 15 و 16 مهرماه روز ملی بتن

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :148665
 • بازدید امروز :603477
 • بازدید داخلی :22468
 • کاربران حاضر :159
 • رباتهای جستجوگر:691
 • همه حاضرین :850

تگ های برتر